Power Supply|CHIEFTEC|500 Watts|PFC Active|APB-500B8
    Specifikacija
    Summary Chieftec Value APB-500B8. Total power: 500 W, AC input voltage: 230 V, AC input frequency: 50 Hz. Motherboard power connector: 20+4 pin ATX, Cabling type: Non-Modular. Purpose: PC, Power supply unit (PSU) form factor: ATX, 80 PLUS certification: 80 PLUS. Product colour: Silver, Cooling type: Active, Fan diameter: 12 cm. Compliance certificates: RoHS, Certification: CE, CB, TÜV, EAC
    Vendor Homepage https://www.chieftec.eu/products-detail/181/VALUE_SERIES/250/APB-500B8
    Category Code PSU
    CnCode 85044095
    Unit Box Height 0.15
    Unit Box Length 0.22
    Unit Box Width 0.09
    AC input frequency 50
    AC input voltage 230
    Combined power (+3.3V) 130
    Combined power (+5V) 130
    Combined power (+5Vsb) 12.5
    Combined power (-12V) 3.6
    Efficiency 80
    Input current 4
    Max output current (+12V1) 24
    Max output current (+12V2) 21
    Max output current (+3.3V) 22
    Max output current (+5V) 19
    Max output current (+5Vsb) 2.5
    Max output current (-12V) 0.3
    Power factor 0.9
    Power Factor Correction (PFC) type Active
    Power protection features Over voltage/Overload/Short circuit/Under voltage
    Total power 500
    Cabling type Non-Modular
    EPS power connector (8-pin) No
    Floppy disk drive connector Yes
    Motherboard power connector 20+4 pin ATX
    Number of SATA power connectors 3
    PCI Express power connectors (6+2 pin) 1