Power Supply|CHIEFTEC|400 Watts|PFC Active|APB-400B8
PRATĘSTA GARANTIJA
    Aprašymas
    The APB-400B8 of the VALUE SERIES offers both quality and 80 PLUS® 230V EU efficiency at a highly competitive pricing. Equipped with a vast amount of required connectors, long native cables and a silent running fan with installed thermal board, the PSU runs quietly on full load and provides REAL POWER, thereby providing all security features. Certified by CE, CB, EAC, TÜV and amongst many others, it’s the VALUE choice!
    • 80PLUS 230V EU
    Specifikacija
    Summary Chieftec Value APB-400B8. Total power: 400 W, AC input voltage: 200 – 240 V, AC input frequency: 47 – 63 Hz. Motherboard power connector: 20+4 pin ATX, Motherboard power cable length: 35 cm, SATA power cable length: 150,350 mm. Purpose: PC/Server, Power supply unit (PSU) form factor: PS/2, 80 PLUS certification: 80 PLUS. Product colour: Silver, Fan diameter: 12 cm, Number of fans: 1 fan(s). Certification: 80PLUS 230V EU
    Vendor Homepage https://www.chieftec.eu/products-detail/181/VALUE_SERIES/249/APB-400B8
    Category Code PSU
    CnCode 85044095
    Unit Box Height 0.16
    Unit Box Length 0.18
    Unit Box Width 0.09
    AC input frequency 47 – 63
    AC input voltage 200 – 240
    Combined power (+12V) 360
    Combined power (+3.3V) 100
    Combined power (+5V) 100
    Combined power (+5Vsb) 12.5
    Combined power (-12V) 3.6
    Input current 3
    Max output current (+12V) 30
    Max output current (+3.3V) 17
    Max output current (+5V) 16
    Max output current (+5Vsb) 2.5
    Max output current (-12V) 0.3
    Power factor 0.9
    Power Factor Correction (PFC) type Active
    Power protection features Over voltage/Overload/Short circuit/Under voltage
    Total power 400
    Cabling type Non-Modular
    CPU power cable length 350
    CPU power connector (4+4 pin) Yes
    EPS power connector (4+4 pin) Yes
    Floppy disk drive connector Yes
    Floppy drive power connector 1
    Motherboard power cable length 350
    Motherboard power connector 20+4 pin ATX
    Number of SATA power connectors 3
    PCI Express power cable length 350
    PCI Express power connectors (6+2 pin) 1
    Peripheral (Molex) power cable length 150/350
    Peripheral (Molex) power connectors (4-pin) 2
    SATA power cable length 150/350
    80 PLUS certification 80 PLUS
    ATX version 2.3
    Power supply unit (PSU) form factor PS/2
    Purpose PC/Server
    Fan diameter 120
    Number of fans 1
    Product colour Silver
    Certification 80PLUS 230V EU