MOBILE CHARGER WALL USB-C 30W/1PORT WHITE ACU-PD30W AXAGON
Pranešti kai prekė vėl bus prekyboje
    Aprašymas
    The compact USB wallcharger AXAGON ACU-PD30W Sil for fast charging of mobile devices. With s maximum power of 30W, the charger charges phones, tablets and other mobile devices at the highest possible speed. The adapter offers a reversible USB-C connector.
    Compact size and high performance is given by the new Sil technology used. Super silicon uses advanced silicon-based materials. The charger can thus achieve smaller dimensions and at the same time safe, stable and fast charging. The efficiency is thus identical to GaN technology while maintaining a favorable price. The charger is equipped with Power Delivery 3.0 / Quick Charge 4+ USB Type-C, enabling fast charging of smartphones and tablets with a power of up to 30W.
    The charger supports 20W PD charging for iPhone 12, 13, 14 and 15 and also offers 27W PD charging for iPhone 13 Pro, 14 Pro, 15 Pro and their Pro Max models. In addition, it supports 25W SFC charging for Samsung Galaxy S20 – S24, Note and Z Fold series and also offers 30W SFC charging for Samsung Galaxy S20 – S24 Ultra, Tab S7+ – S9+, Tab S8 – S9 Ultra. The adapter is also compatible with other fast phone charging standards such as Apple iPhone, iPad, Samsung, Huawei, Honor, Xiaomi.
    Input:
    • input voltage AC 100V-240V / 1A / 50-60 Hz (WIV function) supports multiple national power standards
    • two-pin euro plug – integrated in the body of the charger
    Output:
    • USB-C port PD (tablets, phones) max. 30W: 5V/3A, 9V/3A, 12V/2.5A, 15V/2A, 20V/1.5A, PPS: 3-11V/3A, 3-16V/2A
    • Charging technology: PD 3.0, PD 2.0, PPS, QC4+, QC 3.0, QC 2.0, SFC, AFC, FCP, SMART, Apple PD, Apple 2.4A
    Maximum power:
    • maximum power 30W
    • maximum current 3A
    Supported charging technologies:
    • Standard charging of all devices that support 5V and Apple iPhone 5, 6, SE, 7 charging.
    • SMART – charging max. 5V/3A, Quick Charge 1.0, USB Battery Charging 1.2 (DCP 1.5A) a Apple 2.4A (iPad).
    • FCP – quick charging using Huawei Fast Charge Protocol.
    • AFC – quick charging using Samsung Adaptive Fast Charging protocol.
    • SFC – quick charging using the Samsung Super Fast Charging protocol.
    • PD – quick charging using USB Power Delivery 2.0 and Power Delivery 3.0 protocol.
    Examples of supported phones, tablets and ultrabooks:
    • SFC – quick charging (up to 25W) of Samsung Galaxy S20, S21, S22, S23, S24 series, Note 10, 20 series, Z Fold 2, 3, 4 series.
    • SFC – quick charging (up to 30W) of Samsung Galaxy S20, S21, S22, S23, S24 Ultra, Tab S7+, Tab S8+, Tab S9+, Tab S8 Ultra, Tab S9 Ultra.
    • PD – quick charging (up to 20W) Apple iPhone 12, 12 Mini, 12 Pro, 12 Pro Max, 12, 12 Mini, 12 Pro, 12 Pro Max, 13, 13 Mini, 14, 14 Plus, 15, 15 Plus phone.
    • PD – quick charging (up to 27W) Apple iPhone 13 Pro, 13 Pro Max, 14 Pro, 14 Pro Max, 15 Pro, 15 Pro Max phone.
    • PD – quick charging (up to 30W) Apple iPad mini, iPad Air, iPad Pro, MacBook Air and other ultrabooks.
    The charger supports WIV, AIC and CC functions:
    Complex output protection: OCP, OVP, OTP, OSP:
    • Over Current Protection. Protection of output against current overload.
    • Over Voltage Protection. Protection against overvoltage at the output.
    • Over Temperature Protection. Protection against overheating of the adapter.
    • Output Short Circuit protection. Short circuit protection at the output.
    Other features:
    • dimensions of the charger body 84 x 36 x 32 mm including a plug,
    • weight: 56 g,
    • material: non-flammable plastic.
    Package contains:
    • white wall charger,
    • packed in a cardboard box with a hanging hole.
    Specifikacija
    Summary Axagon ACU-PD30W wall charger 1x QC3.0/AFC/FCP/PD type-C 30W white. Charger type: Indoor, Power source type: AC, Charger compatibility: Mobile phone, Smartphone, Smartwatch, Tablet, Universal. Input voltage: 100 – 240 V. USB Type-C ports quantity: 1, Fast charging, Power protection features: Over voltage, Overheating, Overload, Short circuit, Under voltage. Product colour: White