MOBILE CHARGER WALL USB 18W/1PORT WHITE ACU-QC18W AXAGON
Prekės kodas: @1957994
9,03
    Aprašymas
    The AXAGON ACU-QC18W USB wallcharger is designed for charging mobile devices. With 18W of maximum power, the charger charges phones, tablets and other mobile devices at the highest possible speed. The adapter offers a standard USB-A connector.
    The charger is equipped with Quick Charge 3.0 USB Type-A enabling fast charging of smartphones and tablets with a power of up to 18W. The adapter is also compatible with other fast phone charging standards such as Apple iPhone, iPad, Samsung, Huawei, Honor, Xiaomi, Motorola and other.
    Input:
    • input voltage AC 100V-240V / 0.4A / 50-60 Hz (function WIV), supports multiple national power standards
    • two-pin euro plug – integrated in the body of the charger
    Output:
    • USB-A port QC (phones) max. 18W: 5V/3A, 9V/2A, 12V/1.5A
    • Charging technology: QC 3.0, QC 2.0, AFC, FCP, SMART, Apple 2.4A
    Maximum power:
    • maximum power 18W
    • maximum current 3A
    Supported charging technologies:
    • Standard charging of all devices that support 5V and Apple iPhone 5, 6, SE, 7 charging.
    • SMART – charging max. 5V/3A, Quick Charge 1.0, USB Battery Charging 1.2 (DCP 1.5A) and Apple 2.4A (iPad).
    • FCP – quick charging using Huawei Fast Charge Protocol.
    • AFC – quick charging using Samsung Adaptive Fast Charging protocol.
    • QC – quick charging using Qualcomm Quick Charge 2.0, Quick Charge 3.0.
    The charger supports WIV, AIC and CC functions:
    Complex output protection: OCP, OVP, OTP, OSP:
    • Over Current Protection. Protection of output against current overload.
    • Over Voltage Protection. Protection against overvoltage at the output.
    • Over Temperature Protection. Protection against overheating of the adapter.
    • Output Short Circuit Protection. Short circuit protection at the output.
    Other features:
    dimensions of the charger body 79 x 42 x 27 mm including a plug,
    • weight: 47 g,
    • material: non-flammable plastic.
    Package contains:
    • white wall charger,
    • packed in a cardboard box with a hanging hole.
    Specifikacija
    Summary Axagon ACU-QC18W QC3.0 1xOUTPUT wall charger 18W. Charger type: Indoor, Power source type: AC, Charger compatibility: Mobile phone, Smartphone, Smartwatch, Tablet, Universal. Input voltage: 100 – 240 V. USB 2.0 ports quantity: 1, Fast charging, Power protection features: Over voltage, Overheating, Overload, Short circuit, Under voltage. Product colour: White