Flex Uni-T UT-CS06A Clamp-On Sensor
Prekės kodas: @2613021
18,03 €
Užsakomoji prekė.
Numatoma atsiėmimo*/išsiuntimo** data:
*atsiėmimo taške Ozo g. 20, Vilnius
**pristatymas kurjeriu papildomai 1-2 darbo dienos nuo išsiuntimo
- Aprašymas
- Atsiliepimai (0)
Aprašymas
Uni-T UT-CS06A Flex Clamp Sensor
The UT-CS06A is a compact Flex Clamp current sensor designed to measure AC current up to 400 A. The device works with multimeters and data loggers, expanding their measurement capabilities without the need to interrupt the circuit. Thanks to its 28 mm diameter clamp design, it enables quick and convenient measurements in electrical installations, and the 1 mV/A output allows for easy interpretation of results by compatible measuring devices.
Included
- UT-CS06A Clamp Sensor
- Measuring cable
- User manual
Specifications
| Manufacturer | Uni-T |
|---|---|
| Model | UT-CS06A |
| Type | Flex AC Clamp Sensor |
| Current Range | 1–400 A AC |
| Accuracy | ±2.5% ±0.5 A (50–60 Hz) / ±2.8% ±0.5 A (60–400 Hz) |
| Frequency range | 50–400 Hz |
| Jaw diameter | 28 mm |
| Output ratio | 1 mV/A |
| Cable length | 1.1 m |
| True RMS | Depends on the multimeter |
| Response time | Depends on the multimeter used |
| Measurement accuracy | Depends on the multimeter used |
| Waveform display | Can be adapted to an oscilloscope |
| Power supply | No batteries required |
| Safety class | CAT III 300V / CAT II 600V |
| Drop resistance | 1 m |
| Dimensions | 158 × 65 × 33 mm |
| Certifications | CE, UKCA |
Rašyti atsiliepimą gali tik prisijungę pirkėjai, kurie yra įsigiję šį produktą.































Atsiliepimai
Atsiliepimų dar nėra.